Skip navigation
Feature

Saage tuttavaks: Tiia Pedusaar, SEI Tallinna säästva arengu programmi vanemekspert

Saage tuttavaks SEI Tallinna säästva arengu programmi vanemeksperdi Tiia Pedusaarega, kes liitus SEI-ga 2020. aasta detsembris ning töötab hüdrobioloogia, hüdroloogia, limnoloogia, keskkonnatehnika ja linnaveekogude majandamisega seotud projektidega. Loe lähemalt, miks Tiiale meeldib SEI-s töötada, kuidas ta püüab säilitada töö- ja eraelu tasakaalu ning miks ta arvab, et Euroopa vee-ekspertidel on ees kiired ajad.

Published on 1 July 2022

Millest sai alguse sinu kirg veega seotud uurimisteemade vastu ning mis sind inspireerib?

Vesi on mulle alati meeldinud, sest olen saarlane. Olen sündinud ja kasvanud Lääne-Eestis, Saaremaal. Vesi oli kõikjal minu ümber, nii et minu jaoks oli loogiline minna ülikooli hüdrobioloogiat õppima. Esialgu keskendusin õpingutes ainult merele, kuid hiljem ka mageveele.

Mind inspireerivad erinevad veeökosüsteemid. Ameerika antropoloog Loren Eiseley on kord öelnud: “Kui planeedil leidub maagiat, siis leidub seda just meres.” (ingl k “If there is magic on the planet, it is contained in water.”) Ma ei väsi imestamast, kui õrnad ja samal ajal vastupidavad võivad veeökosüsteemid olla.

Mis ajendas sind SEI-ga liituma? Kas olid enne liitumist SEI-ga varasemast tuttav?

Olin kursis SEI Tallinnaga Eestis ja selle üldiste fookusvaldkondade ja ekspertiisiga. SEI Tallinn on juba 30 aastat olnud Eestis organisatsioon, mis tegeleb keskkonnateemadega ja on selles vallas nähtav. Minu peamiseks motivatsiooniks SEI Tallinnaga liitumisel oli võimalus jätkata oma kirega, milleks on veega seotud uurimistöö. Mul on suur rõõm töötada SEI Tallinnas.

Miks sulle meeldib SEI-s töötada?

On kaks olulist asja, mis mulle SEI Tallinnas töötamise juures kõige enam meeldib. Need on loominguline õhkkond ja mitmekesisus. Ma arvan, et need on väga olulised väärtused töökoha puhul.

Mis sulle enda töö juures kõige rohkem meeldib?

Multidistsiplinaarne keskkond annab palju võimalusi enda teadmiste laiendamiseks ja sidemete loomiseks. Huvitavad arutelud ja erinevad kogemused on alati väga inspireerivad. Samuti on minu jaoks endiselt põnevad erinevad välitööd ja andmeanalüüs, sest alati on võimalik avastada midagi uut.

Kuidas näed oma uurimisvaldkonna arengut järgmise viie kuni kümne aasta jooksul ja kuidas on see seotud kestliku arengu eesmärkide või ÜRO Tegevuskava 2030-ga?

Vesi on kõige olulisem loodusvara. Seni pole veestress Põhja- ja Kesk-Euroopas kuigi tõsine probleem olnud, kuid on oodata selle süvenemist. Lõuna-Euroopa seisab juba praegu silmitsi tõsiste veepuudusega seotud probleemidega. Prognooside kohaselt põhjustavad kliimamuutused koos jätkuva linnastumisega tulevikus väljakutseid veemajanduses kõigis Euroopa liikmesriikides. Veekasutus on suurenenud põllumajanduses, elektritootmises, tööstuses, kaevanduses, ühisveevärgis ja turismisektoris. Arvan, et Euroopa vee-eksperte ootavad ees kiired päevad.

Mis on parim nipp töö ja eraelu tasakaalustamiseks?

Ameerika laulja Scott Krippayne’i laul annab parima näpunäite töö- ja eraelu tasakaalu hoidmiseks: “Peaasi, et hoiate peamist asja peamisena!” (ingl k. “The main thing is to keep the main thing, the main thing!”) Püüan hoida lahus tööpäevad ja nädalavahetused, kuigi sageli see ei õnnestu, sest töö ja hobid kattuvad osaliselt. Mulle meeldivad igasugused tegevused vees või vee läheduses.

Kas sul on mõni isiklik või tööalane eeskuju, kes inspireerib?

Püüan meeles pidada Briti ärimehe Patrick Gibsoni öeldut: „Kõige tähtsam on õppida, kuidas ennast õpetada. Kõik muud asjad on vaid detailid.” (ingl k “The most important thing to learn is how to teach yourself. Everything else…is just detail.”)

SEI-st panustas

Topics and subtopics
Water : Water resources
Related centres
SEI Tallinn
Regions
Estonia

Design and development by Soapbox.