Skip navigation
Feature

Parkimispoliitikal on oluline roll säästva linnaliikuvuse kujundamisel

Published on 17 March 2016

Kuidas on lahendatud parkimispoliitika Euroopa linnades ja mida saame eeskujudest õppida? 10. märtsil Tallinnas toimunud koolitusel tutvuti Euroopa linnade parkimispoliitika-alaste positiivsete näidetega ja esitleti värskeid linnaliikuvusalaseid uuringuid Eestis.

Koolituse peaesinejaks oli ‎transporditeaduse lektor Richard Llewellyn Edinburghi Napier ülikoolist, kelle läbivaks sõnumiks oli, et parkimispoliitika peab olema selge osa linna laiemast transpordi ja linnaruumi strateegiast ning poliitikast. Seega ei peaks näiteks parkimistasude kogumise eesmärk olema pelgalt linna eelarve täitmine, vaid osa tuludest on vaja suunata avaliku ruumi korrastamise ja alternatiivsete liikumisviiside arendamise tarbeks.

Nii toimitakse näiteks Amsterdamis, kus neljandik parkimistuludest kantakse linna säästva liikuvuse fondi (mobility fund), Edinburghis rahastatakse parkimiskuludest trammi- ja jalgrattateid ning uut avalikku ruumi.

Llewellyn tutvustas ka Austrias läbi viidud uurimust, mille järgi poeomanikud, ettevõtted ja muud ärid hindavad autoga äri külastavate klientide rolli nende käibes reaalsusest kaks korda kõrgemaks. Grazi linnas autodega liiklevad kunded moodustavad poodides 32%, samas kui poemüüjad hindasid neid olevat ligi 60%. Uuringu põhjal liikusid aga ligi pooled kliendid poodidesse jala, samas kui äride omanikud arvasid neid moodustavat ainult neljandiku klientidest. Sarnased uuringud on Eestis tehtud väga vähe. 2018. aastaks plaanitava Peatänava projektiga püütakse olukorda muuta luues kvaliteetlinnaruumi Tallinna keskuses ka jalakäijatele ja jalgratturitele ning kaasates protsessi piirkonna ettevõtjaid ja kohalikke elanikke projekti varajases staadiumis.

Positiivse näitena tõsteti esile ka paljudes Inglismaa linnades tegutsevaid tänavate haldusdirektorid (town centre manager’id), kes hoolitsevad tänava juurdepääsu toimimise, samuti tänava ja seal asuvate ettevõtete töötajate ning linna vahelise kommunikatsiooni eest. Omades ülevaadet linna mobiilsusteemadest tervikuna on tänavate haldusdirektorite kaudu lahendatud Eestis valitsev hetkeolukord, kus transpordiametnikud, linnaplaneerijad ja kommunaalamet tegutsevad tööd omavahel koordineerimata.

Koolituse rühmatöödes tõdeti ka, et uuenevas linnatänavate standardis pööratakse oluliselt rohkem tähelepanu jalgsi, jalgratta ning ühistranspordiga liiklejatele. Siiski lähtub autode parkimisnormatiiv jätkuvalt väga autokesksest transpordikorraldusest. Parkimisnormatiiv ei tohi uusarendustelt liiga palju parkimiskohti nõuda, sest see tõstab hoonega seotud kulusid, soodustab autostumist ning jätab teiste liiklejate vajadused tahaplaanile. Samas vajab ligipääsu võimaldamist ka teistele transpordivahenditele, sealhulgas kindlaid ja hea lahendusega parkimiskohti jalgratastele.

Eestis muutub üha olulisem lisaks olemasolevale Pargi&Reisi’le (Park&Ride) ka Park&Walk kontseptsioon. Eriti tasuks selle peale mõelda Eesti väiksematel linnadel, kus pole ühistransporti ja 1-2 kilomeetrise läbimõõduga linnas on vahemaad läbitavad keskmiselt 5-10 minutit kõndides. Seega tasub jalgsikäidavust kesklinnades arendada ja seda linnaelanikele atraktiivsemaks muuta.

Üritusel osalesid aktiivselt ka kohalikud parkimisoperaatorid, kes tõdesid, et Eesti linnadel puudub visioon liikuvuse organiseerimiseks. Liialt vähe kommunikeeritakse linnakodanikele, miks on vaja teatud kohtades parkimist üldse piirata või tasuliseks muuta. Elanike ja kohalike ettevõtete kaasamine ja otsuste vajaduse selgitamine on aga oluline osa parkimispoliitikast.

SEI Tallinn jätkab koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga säästva linnaliikuvuse teemaliste kokkusaamistega, koolituste ja võrgustamisega, et tõsta linnade ja liikuvusalast pädevust Eestis. Igapäevane suhtlemine liikuvusteemadel jätkub ka Facebooki grupis Linnad ja liikuvus.

Linnaliikuvuse koolitus- ja teabepäev toimus koostööprojektide ENDURANCE ning Push-and-Pull raames Intelligent Energy Europe osalisel toel.

Koolituse ja teabepäeva ettekanded ning varasemate seminaride arhiivi leiab siit:
http://seit.ee/et/projektid/projektide-andmebaas?project_id=309


 

Design and development by Soapbox.