Kogetavaid muutusi saame seega mõtestada ainult siis, kui me teame, milliseid perioode on võrdlusteks kasutatud. Selleks et anda inimestele ajakohane vaade, on maailma meteoroloogiaorganisatsioon hakanud oma “standardnormaalsust” iga kümne aasta järel uuendama.
Värskemaid kliimaolusid esindavaid võrdlusperioode kohendati 2021. aastal niimoodi, et need peegeldaksid meie “uut normaalsust”. Edaspidi võrreldakse praegust ilma sellega, mis oli normaalne hilisemal, 30-aastasel perioodil (aastatel 1991–2020), mitte enam perioodil 1981–2010, mis oli võrdlusalus kümme aastat varem.
Et üha kiiremate arengute ja üha sagedasemate ekstreemsete ilmasündmustega sammu pidada, on WMO võtnud ühtlasi kasutusele “kahetasandilise lähenemise”, et rakendada nii viimase 30 aasta (1991–2020) võrdlusbaasi kui ka säilitada ajalooline võrdlusperiood (1961–1990). Ajalooliseks perspektiiviks kasutab WMO lähteandmeid, mis ulatuvad sajanditetagusesse aega. Organisatsiooni raport “Globaalse kliima olukord” kasutab näiteks eri võrdlusperioode, sealhulgas ajavahemikku 1850–1990, millega võrreldakse üleilmset keskmist temperatuuri IPCC eriraportis 1,5-kraadisest kliimasoojenemisest.
Vajame selgemat ja terviklikumat pilti
Need lähtekohad on hädavajalikud, aga nagu öeldud, võivad erinevad võrdlusandmed muuta keeruliseks kommunikatsiooni ja pisendada muutuste tõsidust. On oluline, et kliima- ja ilmateabega seotud osalised – näiteks kohalikud, regionaalsed ja riiklikud asutused ja institutsioonid, riiklikud ilmateenistused, põllumajanduse ja metsanduse huvigrupid ning eriti ilmateadustajad õhtustes uudistes – mõistaksid enda vastutust selles küsimuses. Nad teevad sageli ise otsuseid, kuidas ilmainfot esitleda, aga ei väljenda selgelt, millist ajakonteksti kasutavad.
Pole siis ime, et mõned inimesed on segaduses kliimasoojenemise ulatuse ja tähtsuse ning poliitilise reageerimise vajalikkusega seoses. See on niisiis üleskutse kõigile neile, kes edastavad infot kliima või ilma kohta: ilmateadustajad, kohalikud, regionaalsed, riiklikud ja rahvusvahelised teenused ja institutsioonid. Olgem oma sõnumites ettevaatlikud ja selged!
Artikkel ilmus Postimehes 3. veebruaril 2022 ja on kättesaadav lehe tellijatele/artikli ostjatele.