Skip navigation
Other publication

Kurenurme päikeseelektrijaamas asutakse energiat salvestama vesinikuna

Käesolev artikkel esitab idee tasandil lahenduse, kuidas päikeseenergiast elektri muundamine võiks rakendust leida juhul, kui jaotusvõrk mingitel põhjustel toodetud energiat ei ole võimeline vastu võtma, või juhul, kui majandusanalüüs näitab mõneks muuks rakenduseks paremat tasuvust võrreldes võrgu poolt makstava tasu ja taastuvenergia-toetusega.

Published on 1 September 2015

Kurenurmes Sõmerpalu lähedal Keema külas rajas OÜ EnergySmart meie oludes uudse päikeseelektrijaama aastatel 2011–2013. Eksperimentaalne päikese-elektrijaam ühendati elektrivõrguga alles 2015. aasta kevadel. Arendaja peamiseks eesmärgiks oli ja on mitte suure kasumi tootmine, vaid eelkõige uudse lahenduse demonstreerimine ja katsetamine Eesti maapiirkondade elu elavdamiseks ning keskkonnasõbraliku energiaallika – päikesekiirguse – kasutuselevõtmiseks eesmärgiga uurida sellise ettevõtmise mõttekust lokaalseks elektrivarustuseks. Kuna vajaliku võrguühenduse loomine on seni läinud arusaamatuste ja ebakindluse tähe all, siis leiti, et toodetavale elektrile võiks üheks rakenduseks olla vesiniku tootmine vee elektrolüüsil. Vesinikku võib siis kasutada kas auto- ja bussikütusena, võrguühenduseta majade elektriga varustamisel või universaalse energiakandjana mujalgi. Käesolev artikkel kujutab üksnes uudse rakendusidee empiirilist kirjeldust ja on põgusaks sissejuhatuseks päikeseenergia ühele tavapärasest erinevale rakendusvõimalusele.

Märksõnad: päikeseenergia muundamine, päikeseelektrijaam, energiatorn, PV-paneelid, MLD-tehnoloogia, DEGERtraker, vesinik.

Link artiklile: http://tek.emu.ee/userfiles/taastuvenergia_keskus/TEUK%20kogumikud/kogumik%20TEUK%20XVII_web.pdf

Design and development by Soapbox.