Kui planeeringu elluviimisega võib eeldatavalt kaasneda oluline mõju Natura 2000 võrgustiku alale, tuleb keskkonnamõju strateegiline hindamise käigus läbi viia nn Natura hindamine.
Natura hindamine on praktikas omandanud suure õigusliku siduvuse otsustaja jaoks – kui ebasoodne mõju ei ole välistatud, ei tohi tegevuse elluviimist lubada. Antud juhend keskendub erandile selles vallas.
Natura hindamise läbiviimise abistamiseks on koostatud juhiseid loodusdirektiivi artikli 6 lõike 4 rakendamiseks Eestis.
Loodusdirektiivi artikkel 6.4 annab otsustajatele juhised, kuidas toimida olukorras, kui projekti või strateegilise planeerimisdokumendi (SPD) rakendamisega ei ole võimalik ära hoida ebasoodsat mõju Natura 2000 võrgustiku alale, aga projekt või SPD on oma iseloomult avalikes huvides väga vajalik. Sellistel juhtudel kehtivad kindlad kriteeriumid ja menetlustoimingud, millest lähtudes tohib sotsiaal-majanduslikke eesmärke eelistada looduskaitse-eesmärkidele.
Seda nimetatakse erandi tegemiseks Natura hindamises. See juhendmaterjal selgitab, millised need erandolukorrad on, kuidas saab erandi tegemise etapiga alustadaning milliseid meetmeid tuleb rakendada, et vaatamata ühe või mitme ala kahjustamisele püsiks Natura 2000 alade võrgustik siiski sidusana. Samuti tuuakse näiteid teistes Euroopa Liidu liikmesriikides ettetulnud eranditegemise juhtumitest.
Design and development by Soapbox.