Uuringu eesmärk oli saada ülevaade turule lastud ja kasutatud tekstiilide kogusest ja hinnata kasutatud tekstiilide käitlusvõimekust Eestis. Samuti oli eesmärk pakkuda välja parimad lahendused ja tehnoloogiad tekstiilijäätmete käitlemiseks, lähtudes ringmajanduse strateegilistest eesmärkidest, sealhulgas laiendatud tootjavastutuse rakendamisest.
Harri Moora, Ingrid Varov, Piret Kuldna, Reet Aus, Maria Kristiin Peterson / Published on 19 September 2024
Moora, H., Aus, R., Varov, I., Peterson M. K., Kuldna, P. (2024). Tekstiili ringlussevõtu tehnoloogiate uuring ja analüüs. Projekti aruanne. Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus, Eesti Kunstiakadeemia
Eesti elanikud tarbivad igal aastal umbes 16 200 tonni uusi rõivaid ja kodutekstiile ehk keskmiselt 12,2 kilogrammi elaniku kohta. Eestlaste tegelik uute rõivaste tarbimine võib olla isegi 10–20% suurem, kuna arvestus ei hõlma eraisikute oste välismaal ja välisriikide e-poodides.
Alates 1. jaanuarist 2025 peavad kõik Euroopa Liidu riigid koguma tekstiilijäätmeid liigiti. Eestis puudub võimekus tekstiilijäätmeid ringlusse võtta ja neile uus elu anda, seega jõuavad isegi liigiti kogutud tekstiilijäätmed praegu prügilasse või põletusse.
Eestis kogutakse üha enam rõivaid korduskasutuseks, kuid nende kvaliteet on langenud ja kasutuskõlbmatute toodete osakaal kasvanud. See seab ohtu korduskasutusega tegelevate ettevõtete ärimudeli.
Uuringu järgi on üks lahendus tekstiilide ringlussevõtu parandamiseks tootjavastutussüsteem, kus tekstiiltoodete tootjad, importijad ja turustajad rahastaksid kasutatud toodete kokkukogumist, korduskasutust, ringlussevõttu ja kõrvaldamist vastavalt seadustele ja sihtmääradele.
Eestis tuleks alustada rõiva- ja tekstiilijäätmete sortimisvõimekuse loomisega ning rahastada uuenduslikke tehnoloogilisi lahendusi tekstiilide ringlussevõtuks.
Uuringu koostasid Eesti Kunstiakadeemia ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna keskuse eksperdid kliimaministeeriumi tellimusel. Uuring “Tekstiili ringlussevõtu tehnoloogiate uuring ja analüüs” valmis septembrist 2023 kuni septembrini 2024.
Head of Unit, Senior Expert (Green and Circular Economic Transformations Unit)
SEI Tallinn
Project / Teadusuuringu eesmärk on koostada kaardistus ja hinnang Eesti tarbijajärgse tekstiili ringlussevõtu võimekusest ja ning selgitada välja parimad lahendused.
2023 - 2024 / About Innovation and Sustainable lifestyles
Project / Projekti eesmärk on välja töötada Eestis tekkivate tekstiilijäätmete ringlussevõtu lahendused, mis oleksid aluseks tekstiiliringlussevõtu süsteemi arendamiseks.
2021 - 2022 / About Behaviour and choice and Innovation
Project / Projekti eesmärk on võtta Keenia rõiva- ja tekstiilitööstuses kasutusele lisandväärtusega taaskasutamise (upcycling) lähenemisviis.
2023 - 2025 / About Innovation and Sustainable Development Goals
Project / Projekti eesmärgiks on suurendada Balti riikide teadmisi seoses tekstiiljäätmete tekke ennetamise ja vähendamisega lähtudes Põhjamaade kogemusest.
2018 - 2020 / About Sustainable lifestyles
Design and development by Soapbox.