Toidujäätmete, sh toidu raiskamise ehk toidukao teema on oluliseks osaks nii kliimamuutustega kui ka ressursside säästva kasutusega seotud debatis. Igal aastal tekib Euroopa Liidus hinnanguliselt ligi 100 miljonit tonni toidujäätmeid. Peale otsese ressursside raiskamise ja negatiivse keskkonnamõju tekitamise kaasnevad toidu raiskamisega ka rahalised kulud. Seetõttu on toidujäätmete vältimine ja vähendamine saanud oluliseks osaks ka riikide majandus- ja keskkonna(kliima)poliitika kujundamisel.
SEI Tallinna ja Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi ühiselt läbiviidava uuringu eesmärk oli 2020. aastal kogu Eesti toidutarneahelas tekkivate toidujäätmete ja toidukadude koguste ning tekkepõhjuste väljaselgitamine. Uuring annab ajakohase ülevaate toidujäätmete osakaalust ja ainelisest koostisest ning toetab andmete kogumist Euroopa Komisjonile esitatavasse aruandesse.
Uuringu tulemused panustavad ka Eestis toidujäätmete vältimise ja vähendamise meetmete väljatöötamisse ja rakendamisse, sealhulgas riikliku jäätmekava/jäätmetekke vältimise programmi ja ringmajanduse strateegilise dokumendi koostamisse.
Toidujäätmete ja toidukao uuring viidi läbi:
Uuringu jooksul:
Tutvu projekti lõpparuandega: Toidujäätmete ja toidukao teke Eesti toidutarneahelas
Keskkonnaministeeriumi ja Maaeluministeeriumi poolt on varasemal perioodil juba tellitud põhjalikud uuringud Eestis tekkivate toidujäätmete ja -kao koguste ning põhjuste väljaselgitamiseks:
Design and development by Soapbox.