Skip navigation
Press release

Algab uus tasuta koolitussari turismiettevõtetele Green Key ökomärgise taotlemiseks

Aprillis algab rahvusvahelise ökomärgise Green Key uus koolitussari, kuhu on oodatud osalema kõik Eesti turismiettevõtted. Mitme kuu jooksul toetavad eksperdid ettevõtteid keskkonnateadmiste ja praktiliste näpunäidetega, mille abil taotleda tunnustatud ökomärgist.

Anette Parksepp / Published on 24 March 2023
Press release contact

Ingrid Varov / ingrid.varov@sei.org

Two men standing in front of Estonian wooden sauna, wearing sauna hats, towels around their waist

Green Key märgist saavad taotleda majutusettevõtted, laagriplatsid ja kämpingud, atraktsioonid, konverentsikeskused ja toitlustusasutused. Foto: Alina Birjuk/EAS

Algav koolitussari on järjekorras kolmas. Keskkonnaekspertide juhitud tasuta seminarid käsitlevad ka seekord teemasid nagu keskkonnajuhtimine, personali kaasamine, külastajate teavitamine, hanked, vesi ja puhastamine, jäätmed, energia, söök ja jook, siseruumide keskkond, haljasalad ja rohelised tegevused.

Igal seminaril annavad Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse eksperdid ülevaate Green Key kriteeriumidest konkreetsete alateemade kaupa. Samuti jagavad erinevate valdkondade praktikud kogemusi ja näpunäiteid, näiteks kuidas hoida kokku energiakuludelt, milliseid puhastusvahendeid kasutada või kuidas vältida ühekorrapakendeid. Iga kord saavad osalejad kodused ülesanded ning järgmises seminaris vaadatakse need koos üle, mis muudab Green Key taotlemise protsessi lihtsamaks.

Alates eelmisest suvest on Green Key ökomärgise teeninud välja 18 ettevõtet. Nende seas on kaheksa hotelli, neli toitlustusasutust, kolm väikemajutust, kaks restorani ja üks puhkeküla. Seejuures said restoranid taotleda märgist esimest korda eelmisel aastal. Kokku on Green Key märgis 35 turismiettevõttel Eestis.

“Üha enam turiste teeb oma valikuid lähtuvalt keskkonnahoiust ja on seejuures tundlikud rohepesule,” selgitas Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse nooremekspert Ingrid Varov. “Green Key ökomärgise saab ettevõte pärast põhjalikku auditeerimist, seega saab turist märgist päriselt usaldada. See annab ettevõttele konkurentsieelise.” Uue koolitussarja jooksul toimub suisa eraldi koolitus, kuidas ökomärgist ettevõtte turunduses kasutada.

Hiljuti Green Key märgise saanud ettevõtted on tagasisidena öelnud, et tunnistus on aidanud neil saada juurde keskkonnateadlikke kliente ning leida üles sarnase mõtteviisiga koostööpartnerid. Sama olulisena toovad nad aga välja kulude kokkuhoidu, mille annab oma tegevuste süsteemne ülevaatamine.

“Kui kõik Green Key kohustuslikud kriteeriumid ükshaaval läbi töötada, mida esmakordne taotlemine kindlasti nõuab, leiab nii mõnegi toimivana tunduva aspekti, mida on võimalik tegelikult täiendada,“ rääkis Tartus asuva hotell Lydia tegevjuht Diana Timberg. „Näiteks valgustite ja LED-pirnide nõue – meiegi arvasime, et igal pool, kus saab LED-e kasutada, on need meil kasutusel, aga ruume ükshaaval läbi käies selgus, et tegelikult oli veel võimalusi LED-ide vastu vahetada.“

Kalev Spa Hotelli ja Veekeskuse juht Piret Betlem jagas, et Green Key taotlemisel tuleb erilist tähelepanu pöörata kommunikatsioonile nii oma maja töötajate kui eri rahvusest klientidega. „Me loodame, et kliendid võtavad vastu näiteks selle, et meil ei ole ole toas minitooteid (plastpudeleid, vannimütse, hotellisusse jne) ja neid saab küsimise peale,“ osutas ta.

„Meie klientidel tuli varemgi võtta kaasa oma spaa-jalatsid, sest sajad paarid ühekordselt kasutatud susse tekitavad prügikuhilaid. Samuti vabanesime järk-järgult trükitud infomaterjalidest nagu menüüd ja tubade infokaustad, asendades need QR-koodi-põhise majajuhiga. Peagi läheme üle uuele koristussüsteemile – hakkame hotellitoa päevakoristust pakkuma vaid siis, kui klient on päevakoristuse soovist meile märku andnud. Traditsiooniliselt on hotellides olnud ikka nii, et kui klient lausa sisenemist keelavat silti uksele ei riputa, siis alati koristatakse, isegi kui otseselt pole vaja,“ tõi Betlem näiteid külalisi puudutavatest muudatustest.

Olulised on ka külastajatele vähem nähtavad muudatused, näiteks asendas ettevõte nii veekeskuses kui hotellitubades dušiotsikud, mis andis kohe 10% veesäästu. „Kuna spaa on väga energiamahukas, oleme leidnud hoolikal vaatlusel veelgi kokkuhoiukohti elektri ja kütte säästmiseks ilma, et see külastajate rahulolu mõjutaks või piletihinda oluliselt tõstaks,“ kirjeldas Betlem.

Green Key ökomärgise saab ettevõte pärast põhjalikku auditeerimist, seega saab turist märgist päriselt usaldada.

Tänavu sai esimese catering-teenuse pakkujana Green Key märgise Freya Foodbar & Catering Tallinnas. Lisaks Green Key kohustuslike kriteeriumide täitmisele kasutavad nad võimalikult palju puhast ja kodumaist toorainet, mis on pärit väiketootjatelt ja eetilistelt partneritelt ning samas võimalikult väikese ökoloogilise jalajäljega. Freya menüü keskmes on taimsed valikud ning kala- ja liharoogi planeerides teeb ettevõte keskkonnamõjust lähtuvaid otsuseid. Näiteks väldib toitlustaja ohustatud liike ning kalal ja mereandidel on alati olemas MSC-sertifikaat.

Toorainet kasutab toitlustaja otsast lõpuni, võimalikult väheste jääkidega. “Toidu valmistamisel tekkivad kõrvalsaadused püüame realiseerida köögis – näiteks fermenteerimisel leiame kasutust nii fermenteeritavale toormele kui protsessist ülejäävale vedelikule ning roogade valmistamisest ülejäävad lõiked saavad põhjaks maitsvale puljongile,“ kirjeldas üks Freya omanikest Kristjan Peäske.

Green Key märgist saavad taotleda majutusettevõtted, laagriplatsid ja kämpingud, atraktsioonid (nt muuseumid, külastuskeskused, teemapargid), konverentsikeskused ja toitlustusasutused.

Green Key märgisega seotud tegevusi koordineerib Eestis EASi ja KredExi ühendasutus koostöös Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusega.

Green Key on alates 1994. aastast olnud rahvusvaheliselt juhtiv standard, millega tunnustatakse turismiettevõtte keskkonnahoidlikku ja kestlikku tegutsemist. Praeguseks on märgisega liitunud 3600 ettevõtet 60 riigist üle maailma. Eesti liitus Green Key süsteemiga 2001. aastal, kuid valdavalt on ettevõtted pidanud end märgise taotlemiseks teemaga iseseisvalt kurssi viima. Möödunud aastast alates hakati Eestis korraldama Green Key koolitussarju, mis toovad keskkonnahoiust lugupidavad turismiettevõtted ühel ajal kokku ning pakuvad neile koordineeritud viisi märgist taotleda.

Ökomärgise ja Green Key uue koolitussarja kohta saab rohkem infot Puhka Eestis kodulehelt ja Green Key Estonia Facebooki lehelt.

SEI kontaktid

Ingrid Varov

Junior Expert (Green and Circular Economic Transformations Unit)

SEI Tallinn

Evelin Piirsalu

Senior Expert (Green and Circular Economic Transformations Unit)

SEI Tallinn

Kertu Uiboleht

Programme Assistant (Green and Circular Economic Transformations Unit)

SEI Tallinn

Harri Moora

Head of Unit, Senior Expert (Green and Circular Economic Transformations Unit)

SEI Tallinn

Anette Parksepp

Communications Expert

Communications

SEI Tallinn

Johanna Lehtmets

Communications Manager

Communications

SEI Tallinn

Design and development by Soapbox.